تبلیغات
بازگشت - راهکارهایی ساده برای تسکین دندان درد شبانه
تاریخ : سه شنبه 30 خرداد 1391 | 10:20 ق.ظ | نویسنده :

راهکارهایی ساده برای تسکین دندان درد شبانه

راهکارهایی ساده برای تسکین دندان درد شبانه

دندان درد از آن دردهایی است که واقعاً تحملش سخت است؛ به خصوص که شب ها خواب و آرامش را از انسان سلب کند.


به گزارش باشگاه خبرنگاران، در واقع شاید بشود گفت درد دندان جزء بدترین دردهای غیر قابل تحملراست كه وقتی گریبانگیرمان شود، حاضر هستیم هر كاری برای خلاصی از آن کنیم.

چه بسا در این مواقع دسترسی به پزشك هم امكان پذیر نباشد یا اگر به پزشك كشیك شب دسترسی داشته باشیم نهایت آن به دست آوردن چند مسکن است که بدون دکتر هم می توان آنرا از داروخانه خرید.

به نظر شما چه کارهای دیگری برای تسکین دندان درد می توان کرد؟ در ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم که:

چرا دندان درد در شب ها بیشتر است؟

 شب ها با توجه به این که معمولاً در حالت دراز کش هستیم، فشار ناحیه سر افزایش پیدا می کند. یعنی وقتی در حالت ایستاده هستیم فشاری در رگ ها وجود دارد و وقتی که دراز می کشیم فشار رگ ها مقداری افزایش پیدا می کند همین امر باعث می شود که عروقی هم که در ناحیه اتاق پالپ وجود دارد فشارشان افزایش پیدا کرده و فشار داخلی پالپ دندان باز هم افزایش پیدا کرده و دندان درد هم به همان نسبت افزایش پیدا کند.برای همین است که بیماری که دندان درد دارد شب ها بلند می شود و برای خودش قدم می زند تاصبح شود. چون تا قصد خواب کند دردها تشدید می شود و وقتی قدم می زند چون سرپا می ایستد درد کاهش پیدا می کند.

در این زمینه به سراغ دکتر میترا برادران، جراح دندانپزشك رفتیم. وی در مود دندان درد و راهکارهای ساده برای رهایی از این درد می گوید اگر دندان هنگام خواب به شدت درد بگیرد، نشانه این است كه دندان از قبل پوسیدگی داشته و عصب باز شده.

وی در ادامه تاکید می کند که آرام كردن این درد تنها با مراجعه به پزشك و عصب كشی كامل امكان پذیر است ولی با رعایت نكات زیر می توان درد را كاهش داد.

1- از خوردن غذا یا نوشیدن مایعات گرم جدا پرهیز كنید.

2- با استفاده از كمپرس سرد از روی صورت و در ناحیه درد، درد دندان كمتر می شود و هر چه كمپرس بیشتر باشد، نتیجه بهتری دارد.

3-شست و شوی داخل دهان با آب نمك سرد .

4- استفاده از قطره های گیاهی مثل عصاره گیاه میخك كه باید به طور مستقیم روی حفره پوسیدگی دندان ریخته شود.

5-استفاده از مسكن های ضد التهاب مانند: ژلوفن یا مسكن های قوی مانند استامینوفن كدئین.
 
یادمان باشد در هنگام خواب باید حتما زیر سر بلند باشد، اگر بالشت كاملا تخت باشد، خونرسانی در سر بیشتر می شود و درد دندان افزایش می یابد.